Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk(OKB) obsesyon ve kompulsiyonlarla seyreden bir hastalıktır.

Dr. Aysel Alkan Köseoğlu

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk(OKB) obsesyon ve kompulsiyonlarla seyreden bir hastalıktır. Obsesyonlar tekrarlayıcı ve zorlayıcı özellikteki düşünce, duygu, fikir veya histir. Kişiler bu düşünce, duygu veya hislerin mantıksız olduğunu bilirler ancak engelleyemezler. Bazı obsesyonlara örnek verecek olursak ‘’Çocuğuma zara verir miyim?’’, ‘’Ellerimi yeterince iyi yıkadım mı?’’, ‘’Allaha karşı bir suç mu işledim, dinden çıktım mı?’’, ‘’Abdestim bozuldu mu?’’, ‘’ Bir yere dokundum mu? Kirli miyim?’’ gibi.
Kompulsiyonlar ise kendisine korku veren obsesyondan kurtulma, yaptığından emin olma, kaygıyı azaltma amacıyla yaptığı davranışlardır. Kişiler bu yaptıklarının gereksiz ve anlamsız olduğunu bilirler, ancak kendilerini durduramazlar ve yapmaya devam ederler. Örneğin yeterince temizlenemediği veya abdestinin bozulduğu düşüncesi ile tekrar tekrar abdest alması, uzun süre banyo yapması, kirli olduğu endişesi ile saatlerce ellerini yıkaması.
OKB’si olan kişilerin günlük yaşantısı bozulur. İşte, evde ve sosyal çevresinde sorun yaşarlar. Tedavi edilmediği taktirde hastalık ilerler, hem hastalar hem de aileleri için yaşam zorlaşır. Uygun ilaç tedavisi ve psikoterapi desteği ile tedavide yol alınır.

2022 - Dr. Aysel Alkan Köseoğlu